Metabolizm: Co to jest i jak przyspieszyć metabolizm w codziennej diecie i aktywności fizycznej

Data: 25.02.2024
Metabolizm

Co to jest metabolizm?

Być może słyszałeś, że problemy z nadwagą mogą być spowodowane zaburzeniami metabolizmu. Czym więc jest metabolizm? W komórkach nieustannie zachodzą reakcje chemiczne. Pod wpływem enzymów niektóre związki z pożywienia są niszczone, a inne powstają. Jest to podstawa życia każdego organizmu. Wszystkie te reakcje nazywane są metabolizmem lub przemianą materii.

Proces metaboliczny składa się z dwóch faz:

 • Katabolizm – złożone cząsteczki są rozkładane na proste z uwolnieniem energii.
 • Anabolizm – produkty rozkładu powstałe w poprzednim etapie są łączone w nowe złożone cząsteczki.

Przyczyny zaburzeń metabolicznych:

 • Zmiany związane z wiekiem (metabolizm zwalnia z biegiem lat);
 • Niewystarczające spożycie wody;
 • Brak witaminy D, żelaza, wapnia;
 • Niezdrowa dieta lub długotrwały post;
 • Regularny stres i przeciążenie;
 • Zatrucie organizmu;
 • Patologie endokrynologiczne (niezadowalający stan tarczycy, trzustki i nadnerczy);

Dlaczego przyspieszenie metabolizmu nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem?

Eksperymentalnie udowodniono, że spowolnienie reakcji chemicznych prowadzi do zakłóceń w odbiorze składników odżywczych przez komórki, co powoduje dysfunkcje w różnych układach organizmu. W takich przypadkach spowolniony metabolizm wymaga przyspieszenia. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybki metabolizm również nie jest zbyt zdrowy. Osoby z szybkim metabolizmem często mogą mieć niedowagę i wyglądać niezdrowo szczupło.

Ponadto szybkość procesów metabolicznych wpływa na długość życia, ponieważ podział komórek jest przyspieszony. Ich zasoby nie są nieograniczone. Im szybciej organizm kończy swoje cykle podziału, tym szybciej się starzeje i tym krótsza jest jego oczekiwana długość życia. Dlatego nie należy nadużywać przyspieszania procesów metabolicznych.

Jak wyregulować i skorygować metabolizm?

Często chęć schudnięcia ma odwrotny skutek, ponieważ ludzie nadużywają wyczerpujących diet i aktywności fizycznej.  Ważne jest, aby zrozumieć, że stres i przeciążenie nigdy nie przyniosą pozytywnych rezultatów. Należy raczej wyregulować metabolizm niż go przyspieszać.

Metabolizm można znormalizować w następujący sposób:

 • Przeanalizuj i zbilansuj swoją dietę.
 • Ogranicz (stopniowo) spożycie cukru i soli;
 • Pozbycie się lub zminimalizowanie złych nawyków;
 • Dostosuj swój sen (śpij co najmniej 7 godzin dziennie)
 • Wprowadzić nowe rodzaje aktywności do swojego zwykłego rytmu;
 • Jeśli masz problemy z układem hormonalnym, skoryguj je pod nadzorem lekarza;

Betargin może również pomóc. Produkt pomaga zmniejszyć wagę i zmęczenie. Ze względu na swój skład Betargin może wpływać na procesy metaboliczne, dostarczać energii i przyspieszać eliminację toksyn i wolnych rodników. Betargin jest również stosowany w celu regeneracji wątroby i poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego (pomaga chronić naczynia krwionośne i zmniejszyć zły cholesterol).

image 11

Więcej informacji na temat Betargin można znaleźć na stronie internetowej.

FAQs

Metabolizm to proces, w wyniku którego organizm przekształca substancje odżywcze na energię potrzebną do podstawowych funkcji życiowych.

Tak, Betargin, dzięki zawartości kompleksu aminokwasów, może wspierać metabolizm, przyczyniając się do utrzymania prawidłowego poziomu energii i funkcji detoksykacyjnej wątroby.

Objawy spowolnionego metabolizmu mogą obejmować przybieranie na wadze, uczucie zmęczenia, problemy z koncentracją i trudności w utrzymaniu zdrowej wagi ciała.

Tak, niektóre produkty spożywcze, takie jak ostre przyprawy, białko, owoce cytrusowe czy zielona herbata, mogą pomóc w przyspieszeniu tempa metabolizmu.

Tak, jedzenie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia może utrzymać stałe tempo metabolizmu, pomagając w spalaniu kalorii.

Organizm musi zużyć dodatkową energię, aby podgrzać zimną wodę do temperatury ciała, co może przyczynić się do krótkotrwałego przyspieszenia metabolizmu.

Spowolniony metabolizm może prowadzić do przybierania na wadze, trudności w utracie wagi, zmniejszenia energii oraz problemów z trawieniem.

Tak, kofeina zawarta w kawie może tymczasowo zwiększyć tempo metabolizmu i poprawić wydolność fizyczną.

Nadmierna aktywność fizyczna bez odpowiedniego regenerowania się może prowadzić do przetrenowania, co z kolei może negatywnie wpłynąć na metabolizm.

Oprócz genetyki, stylu życia i diety, na metabolizm mogą wpływać także czynniki hormonalne, poziom stresu, jakość snu oraz ogólna kondycja zdrowotna.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Enzymy
https://vorwartspharma.com/lbetargin/tpost/lvj6fc92r1-nastroika-korektsya-metabolzmu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metabolizm
https://diag.pl/pacjent/artykuly/jak-przyspieszyc-metabolizm-porady-lekarza/

111